2 Corinteni

1. 2 Corinteni Cap 11

2 Corinteni Cap 11

05.08.2011 | Iulian Ghica
    În fiecare zi avem nevoie total și la fel de mult de El pentru a ne învăța voia Sa și a ne da puterea să o înfăptuim. Este ca mersul unui copil. Este aventura credinței ca și în viața lui Pavel. Fiecare zi trebuie luată în parte. Dar cum se împacă această perspectivă cu cea a creșterii spirituale și untdelemnului care se adună în candelă pentru zile negre. E adevărat, există o creștere în maturitate, în discermănânt, în cunoștință, în deprinderi sfinte. Dar această creștere trebuie armonizată cu acea dependență totală de Dumnezeu. (...) Detalii
  2. 2 Corinteni Introducere

2 Corinteni Introducere

04.08.2011 | Iulian

Pavel le scrie a doua epistolă celor din Corint. El era contestat în Corint de niște apostoli mincinoși, care se pare, erau iudaizatori (așa ne sugerează accentul pus de Pavel în cap.3, pe faptul că ei sunt slujitori ai unui Nou Legământ).

3. 2 Corinteni Cap 8:1- 9:15

2 Corinteni Cap 8:1- 9:15

04.08.2011 | Iulian Ghica

Este esențială atitudinea și motivația. Macedonenii s-au dat pe ei înșiși mai întâi Domnului și apoi fraților. Sursa adevăratei dărnicii este conștiența că aparții Domnului cu tot ce ai, și că Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Deci tot ce ai nu îți aparține ție, ci Domnului. Și Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Orice dar îți dă Domnul, nu este pentru risipire în poftele tale, ci este de dragul Bisericii Sale. Și aici intră și darurile materiale. Dacă Domnul te binecuvintează mult din punct de vedere material, este pentru că Domnul vrea ca prin tine să împlinească din nevoile materiale din trupul lui Hristos. (...)