2 Corinteni

1. 2 Corinteni Cap 2:12- Cap 3:18

2 Corinteni Cap 2:12- Cap 3:18

04.08.2011 | Iulian Ghica

Pavel începe descrierea măreței sale slujbe arătând nu spre sine, ci spre Domnul. El mulțumește lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu îi este dator lui, ci el îi este dator Domnului. Nu el îi face un favor Domnului, ci Domnul îi dă harul să fie în lucrarea Sa. Nu Dumnezeu are nevoie de el ci el are nevoie de Dumnezeu. Deci, deși slujba sa este atât de importantă în planul lui Dumnezeu, el trebuie să mulțumească Domnului și nu Domnul lui. Domnul Își poate împlini planul cu sau fără Pavel. Dar viața lui Pavel nu este tot una cu sau fără Domnul. (...)

2. 2 Corinteni Introducere

2 Corinteni Introducere

04.08.2011 | Iulian

Pavel le scrie a doua epistolă celor din Corint. El era contestat în Corint de niște apostoli mincinoși, care se pare, erau iudaizatori (așa ne sugerează accentul pus de Pavel în cap.3, pe faptul că ei sunt slujitori ai unui Nou Legământ).

3. 2 Corinteni Cap 8:1- 9:15

2 Corinteni Cap 8:1- 9:15

04.08.2011 | Iulian Ghica

Este esențială atitudinea și motivația. Macedonenii s-au dat pe ei înșiși mai întâi Domnului și apoi fraților. Sursa adevăratei dărnicii este conștiența că aparții Domnului cu tot ce ai, și că Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Deci tot ce ai nu îți aparține ție, ci Domnului. Și Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Orice dar îți dă Domnul, nu este pentru risipire în poftele tale, ci este de dragul Bisericii Sale. Și aici intră și darurile materiale. Dacă Domnul te binecuvintează mult din punct de vedere material, este pentru că Domnul vrea ca prin tine să împlinească din nevoile materiale din trupul lui Hristos. (...)