2 Corinteni

1. 2 Corinteni Introducere

2 Corinteni Introducere

04.08.2011 | Iulian

Pavel le scrie a doua epistolă celor din Corint. El era contestat în Corint de niște apostoli mincinoși, care se pare, erau iudaizatori (așa ne sugerează accentul pus de Pavel în cap.3, pe faptul că ei sunt slujitori ai unui Nou Legământ).

2. 2 Corinteni Cap 8:1- 9:15

2 Corinteni Cap 8:1- 9:15

04.08.2011 | Iulian Ghica

Este esențială atitudinea și motivația. Macedonenii s-au dat pe ei înșiși mai întâi Domnului și apoi fraților. Sursa adevăratei dărnicii este conștiența că aparții Domnului cu tot ce ai, și că Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Deci tot ce ai nu îți aparține ție, ci Domnului. Și Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Orice dar îți dă Domnul, nu este pentru risipire în poftele tale, ci este de dragul Bisericii Sale. Și aici intră și darurile materiale. Dacă Domnul te binecuvintează mult din punct de vedere material, este pentru că Domnul vrea ca prin tine să împlinească din nevoile materiale din trupul lui Hristos. (...)

3. 2 Corinteni Cap 4:1- Cap 6:10

2 Corinteni Cap 4:1- Cap 6:10

04.08.2011 | Iulian Ghica

Pavel este prigonit și batjocorit în Filipi din pricina Evangheliei. Și se duce în Tesalonic unde îl așteaptă din nou multe lupte. Cu toate acestea, el vine în Tesalonic plin de încredere și vestește Evanghelia cu multă îndrăzneală. El nu se lasă descurajat de atacul spiritual din Filipi, și nu doar că nu renunță, dar nici nu își pierde entuziasmul vestirii Cuvântului. El învinge oboseala. Care era secretul lui? Care erau resursele lui? (...)

4. 2 Corinteni Cap 12

2 Corinteni Cap 12

04.08.2011 | Iulian Ghica
    Gândiți-vă la Pavel. Să știe niște lucruri pe care nu le putea împărtăși cu nimeni! Ce test pentru marele apostol. Să știi taine pe care să le păstrezi doar pentru tine până la sfârșitul vieții. Cu siguranță că acele descoperiri erau resurse importante în alergarea lui Pavel. Cerul nu era pentru Pavel doar o idee. El fusese acolo. Cerul era o realitate. Slava viitoare era o realitate. E adevărat că o revelație se diminuează în timp și trăirea este tot prin credință. Dar cu siguranță o astfel de descoperire te marchează și ajută enorm credința. Pavel primise resurse speciale, căci și slujba sa era specială. (...) Detalii
  5. 2 Corinteni - Cap. 1:1 - 22

2 Corinteni - Cap. 1:1 - 22

04.08.2011 | Iulian

În v.4, Pavel ne face cunoscute niște adevăruri extraordinare despre mângâiere. Învățăm că cel ce se află în suferință are nevoie de mângâiere. Mângâierea este oxigenul care îi dă putere să meargă mai departe, este resursa care îl ajută să rabde suferința.

Setează direcţie descendentă