Data 29 oct. 2012

Paralela dintre David şi Hristos este mai mult decât evidentă. După cum David a fost cheia unităţii lui Israel, Hristos este elementul unificator al Bisericii. După cum ne spune Pavel în Efeseni cap.5, noi toţi suntem os din oasele Lui şi carne din carnea Lui. Acest lucru ne ajută să trecem peste diferenţele dintre noi şi să ne focalizăm pe nevoile noastre comune şi pe ceea ce ne leagă. Exemplul lui Hristos ne ajută să renunţăm la dreptatea noastră, să iertăm din toată inima şi să lăsăm jos sabia răzbunării. Fără iertare, unitatea Bisericii ar fi o iluzie. Privind la Hristos ne iertăm şi ne acceptăm unii pe alţii, şi înţelegem că suntem una în El, că toţi împreună formăm Mireasa Sa, cea care va fi înfăţişată înaintea Tatălui într-o bună zi fără pată, fără cusur, fără zbârcitură.