Data 5 nov. 2017

Versetele 20-21 sunt cele mai importante din acest pasaj. Ele ne descoperă rolul și scopul acestor urgii. Dumnezeu își propune ca întreaga omenire să fie adusă la pocăință și să evite judecata finală. Dar din păcate cei care rămân în viață nu se pocăiesc. Aceasta NU înseamnă că nimeni nu se pocăiește. Credem, sperăm că unii se vor pocăi. Dar omenirea ca întreg nu se va căi. Se va încăpățâna și se va împietri ca Faraon de altădată. Un adevăr trist. Iată că Biserica nu va reuși să realizeze trezirea spirituală a națiunilor. Lucrul acesta îl va face în schimb Israelul în mia de ani. Biserica are soarta lui Ieremia sau a lui Ezechiel. Neamurile vor respinge mărturia Bisericii și națiunile vor rămâne împietrite. Dar încercarea lui Dumnezeu de a le trezi este cât se poate de reală. Aceasta înseamnă că neamurile au o șansă reală ca prin Biserică și prin mărturia cataclismelor aduse de Dumnezeu să fie aduse la pocăință.