Apocalipsa

1. Apocalipsa cap. 7

Apocalipsa cap. 7

16.07.2017 | Iulian Ghica

Dacă doar 144.000 sunt pecetluiți, ce se întâmplă cu restul Israelului? La fel ca în Ezechiel 9 marea parte a poporului Israel este apostată și sortită pieirii. Doar o rămășiță e protejată. Și acum această rămășiță e reprezentată de Biserică, de evreii și Neamurile care cred în Isus Hristos. Faptul că creștinii de la final sunt reprezentați ca rămășița credincioasă a lui Israel are implicații profunde în interpretare. De exemplu, în Daniel fiara se războiește cu sfinții. Dar în Daniel sfinții sunt în primul rând evreii. Or în Apocalipsa fiara danielică se războiește tot cu sfinții. Dar de această dată aceștia sunt creștinii. Practic se face un salt în hermeneutică. Realitățile veterotestamentare în general și cele danielice în particular sunt aplicate acum în contextul noului legământ. Într-adevăr în Ezechiel 9 rămășița credincioasă e formată în special din evreii credincioși. Dar acum e formată din Biserică. Acest fapt are semnificații profunde pentru Bisericile Apocalipsei (în special Smirna și Filadelfia) dar și pentru interpretarea restului Apocalipsei.

2. Apocalipsa cap. 8

Apocalipsa cap. 8

29.10.2017 | Iulian Ghica

Pecetea 7 inaugurează ÎN CER o tăcere de aproape jumătate de ceas.

3. Apocalipsa cap. 9

Apocalipsa cap. 9

05.11.2017 | Iulian Ghica

Dumnezeu își propune ca întreaga omenire să fie adusă la pocăință și să evite judecata finală. Dar din păcate cei care rămân în viață nu se pocăiesc. Aceasta NU înseamnă că nimeni nu se pocăiește. Credem, sperăm că unii se vor pocăi. Dar omenirea ca întreg nu se va căi. Se va încăpățâna și se va împietri ca Faraon de altădată. Un adevăr trist. Iată că Biserica nu va reuși să realizeze trezirea spirituală a națiunilor. Lucrul acesta îl va face în schimb Israelul în mia de ani.

4. Apocalipsa cap. 10

Apocalipsa cap. 10

12.11.2017 | Iulian Ghica

Mai întâi de toate ce să însemne că se va sfârși taina lui Dumnezeu? Îngerul jură pe Dumnezeu ca și Creator. Acest lucru este semnificativ. Practic, Creatorul S-a ascuns toată istoria. El a lucrat prin oameni, prin mesaje divine, prin intervenții istorice. Dar Fața Sa a rămas ascunsă, tăinuită. Proorocii au adus această veste bună, că la final, în ziua Domnului, Domnul Se va arăta și orice ochi Îl va vedea. Și astfel se va sfârși taina lui Dumnezeu!

5. Apocalipsa cap. 11

Apocalipsa cap. 11

19.11.2017 | Iulian Ghica

V.19 ne prezintă finalul acestei secțiuni. Unii comentatori susțin că acest versete sunt de fapt începutul următoarei secțiuni (cap.12-14a) dedicate fiarei. Totuși, nouă ni se pare că el se potrivește de minune ca final al secțiunii 8-11. Cap.11 începe cu templul lui Dumnezeu de pe pământ și se încheie cu templul lui Dumnezeu din ceruri.

Setează direcţie descendentă