Ieremia

1. Ieremia Capitolul 5

Ieremia Capitolul 5

11.11.2012 | Iulian Ghica

Dar oare dacă după 2000 de ani plini de dualitate din partea Bisericii, un tânăr imperfect și neîncercat ar descoperi cartea Legii și adevărul despre Biserică, și ar vedea mânia aprinsă a Domnului, și și-ar înduioșa inima, și și-ar smeri sufletul, și și-ar sfâșia ființa, și ar plânge înaintea Domnului... oare Domnul ar reacționa la fel?

2. Ieremia Capitolul 6

Ieremia Capitolul 6

18.11.2012 | Iulian Ghica

Dar Domnul face apel la binele din trecut și la posibilul bine viitor pentru a găsi resurse pentru a răbda prezentul bolnav. Dacă în slujire te focalizezi asupra bolilor tale sau ale fraților tăi vei muri curând. Nu trebuie să negi bolile, dar trebuie să le încadrezi într-un ansambul mai larg, prezentul bolnav trebuie așezat între binele din trecut, potențialul bine din viitorul apropiat și binele ultim din marele final.

3. Ieremia Capitolul 7

Ieremia Capitolul 7

25.11.2012 | Iulian Ghica

Deci dacă cineva nu ar ști nimic despre Domnul, despre caracterul Său, primul atribut de care ar trebui să îi vorbim pare a fi SFINȚENIA SA și de-abia apoi vom ajunge la iubire, har, îndurare, judecată etc. Deci prima funcție a Casei Domnului este să reveleze SFINȚENIA lui Dumnezeu

4. Ieremia Capitolul 8-9

Ieremia Capitolul 8-9

02.12.2012 | Iulian Ghica

Mai întâi de toate să ne cercetăm inima noastră față de fățărnicia și dualitatea în relații. Sunt autentic în relațiile cu frații, cu autoritățile Bisericii? Joc cumva la dulbu? Îmi permit să păcălesc frații, să mă joc cu ei, să îi testez, să râd de naivitatea lor? Îmi permit să păstrez gânduri de dispreț sau de judecată față de frați? Îmi permit să-i vorbesc pe la spate, să instig și pe alții subtil, împotriva lor?

5. Ieremia Capitolul 10

Ieremia Capitolul 10

09.12.2012 | Iulian Ghica

Acum ne putem cerceta inima să identificăm temerile noastre cele mai adânci. Adesea nu le vedem sau le negăm. E nevoie însă ca Domnul să ne treacă prin diferite contexte pentru ca temerile noastre cele mai adânci să iasă la iveală. După ce identificăm aceste temeri trebuie să analizăm soluțiile pe care le-am găsit pentru a le tempera. Este doar încrederea în Domnul soluția pentru a ne elibera de aceste temeri sau alături de Domnul mai sunt tot felul de alianțe, tot felul de elemente vizibile, de strategii omenești, de cârje pământești pe care ne bazăm?

Setează direcţie descendentă