Ieremia

1. Ieremia Capitolul 11-12

Ieremia Capitolul 11-12

16.12.2012 | Iulian Ghica

Dar puțintică răbdare. Domnul va împlini ce a promis. Așteaptă finalul. Domnul Își va înălța Numele în orice circumstanță. El vrea mai mult ca oricine să-și înalțe Numele. Domnul va fi înălțat și nu vor fi victime. Nu există criză, nu există victime.

2. Ieremia Capitolul 13

Ieremia Capitolul 13

22.12.2012 | Iulian Ghica

Deja întrezărim paralele fascinante cu istoria Bisericii. La fel ca Israel, Biserica nu a reușit să ducă Evanghelia la marginile pământului pe linia ascultării și a binecuvântării. Oare se va repeta istoria? Oare Domnul o va duce El Însuși pe linia judecății? Oare o va face judecând Biserica apostată înaintea tuturor neamurilor? Și oare în acest demers va conlucra cu rămășița credincioasă, la fel cum a conlucrat cu Iuda?

3. Ieremia Capitolul 14 - 15

Ieremia Capitolul 14 - 15

13.01.2013 | Iulian Ghica

Ieremia visa să fie un mijlocitor ca Moise, să mijlocească cu succes pentru salvarea poporului Domnului! Oare nu e un vis frumos? Nu visa la bogăție, la slavă, ci să fie ca Moise. Dar visul său nu se potrivea cu faza bătăliei în care el se născuse. În această fază el era chemat să fie de acord cu judecata lui Dumnezeu, să nu mijlocească pentru poporul Domnului, ci să fie un prooroc al Neamurilor!

4. Ieremia Capitolul 16

Ieremia Capitolul 16

20.01.2013 | Iulian Ghica

Admir la Domnul Domnilor și Împăratul Împăraților TĂRIA cu care știe să piardă, tenacitatea cu care acceptă înfrângerea, libertatea cu care se lasă bătut și apoi calmul și răbdarea cu care scrie finalul poveștii. El nu se tulbură de gravitatea înfrângerii și nici de momentul de glorie al vrăjmașilor Lui.

5. Ieremia Capitolul 17

Ieremia Capitolul 17

27.01.2013 | Iulian Ghica

...Chiar dacă nu făceai o treabă fizică și chiar dacă nu te îngrijorai, dacă nu căutai cu toată inima ta pe Domnul, tot încălcai ziua de Sabat. Și chiar dacă citeai toată ziua din Lege în ziua de Sabat ca Fariseii din vremea lui Isus, și totuși nu căutai Persoana Domnului și nu îţi cercetai inima înaintea Lui, tot încălcai Sabatul! Deci atenție la poverile din suflet în timpul zilei de Sabat.

Setează direcţie descendentă