Data 22 dec. 2012

Deja întrezărim paralele fascinante cu istoria Bisericii. La fel ca Israel, Biserica nu a reușit să ducă Evanghelia la marginile pământului pe linia ascultării și a binecuvântării. Oare se va repeta istoria? Oare Domnul o va duce El Însuși pe linia judecății? Oare o va face judecând Biserica apostată înaintea tuturor neamurilor? Și oare în acest demers va conlucra cu rămășița credincioasă, la fel cum a conlucrat cu Iuda? Cartea Apocalipsa pare să ne sugereze exact acest lucru. Curva cea mare coabitează cu fiara. Dar apoi fiara o nimicește în ochii tuturor popoarelor. În acest tabloul un rol îl are rămășița credincioasă care nu se închină fiarei, care susține lucrarea celor doi prooroci care se vor confrunta cu fiara. Oare acesta e rolul cărții Apocalipsa în canonul Noului Testament? Domnul a dat Bisericii primare pe cei 12 apostoli și pe Pavel. Dar multe din aceste Biserici s-au abătut repede de la Domnul. În Apocalipsa, 5 din 7 Biserici sunt pe cale să fie lepădate. Epistolele lui Pavel ne arată că adesea după plecarea lui bisericile plantate de el se abăteau de la Domnul. Marea Trimitere nu putea fi împlinită de un om, trebuia împlinită de Biserică. Oare Apocalipsa anticipează ceea ce se vedea și din sec.1, și anume că Biserica nu va reuși să ducă Evanghelia la marginile pământului pe linia ascultării, că va fi nevoie să intervină Dumnezeu cu al doilea plan pentru ca mandatul să se împlinească, ȘI că Biserica nu va face decât să repete istoria necredincioasei Iuda?