Data 11 nov. 2012

Dar oare dacă după 2000 de ani plini de dualitate din partea Bisericii, un tânăr imperfect și neîncercat ar descoperi cartea Legii și adevărul despre Biserică, și ar vedea mânia aprinsă a Domnului, și și-ar înduioșa inima, și și-ar smeri sufletul, și și-ar sfâșia ființa, și ar plânge înaintea Domnului... oare Domnul ar reacționa la fel? Oare Domnul ar înmulți din nou lacrimile și ar acoperi din nou spărtura și ar mai încetini procesul tainei fărădelegii, procesul zămislirii Fiarei anticristice în istorie? De ce nu? Oare iubirea Domnului nu a rămas aceeași? Oare Domnul nu s-a alipit de Biserică cu o iubire la fel de mare ca cea cu care s-a alipit față de Israel? Oare harul și iubirea Sa s-au micșorat?