Data 20 nov. 2016

"Ce relevanță are acest capitol pentru noi. În Apocalipsa descoperim că fiecare Biserică locală este reprezentată în locurile cerești printr-un Înger. De asemenea descoperim că la 5 din cele 7 Bisercii există un SUL al Blestemului care devine un Obstacol între binecuvântarea cerească și biserica de pe pământ. Și nu doar atât, dar acest sul aduce pedeapsa și judecata divină asupra celor 7 Biserici. (...) Oare asupra Bisericii noastre este vreun astfel de sul? Ce ar scrie pe el? Cum ar putea fi el descoperit? Cum ar putea fi el îndepărtat? Noi nu mai avem harul special primit de cele 7 Biserici din Apocalipsa de a primi un mesaj direct de la Hristos. Însă avem prezbiterii și Cuvântul Sfânt. Cu ajutorul Cuvîntului Sfânt prezbiterii sunt chemați să poată diagnostică starea Bisericii și să-i dea povață și învățătură după starea în care se află. Iar în lumina cărții Hagai mai mulți dintre noi ne-am regăsit în paradigma celor care au uitat râvna pentru casa Domnului din pricină că îngrijorările și preocupările pentru casa noastră au biruit în inima noastră. După cum am văzut, acesta este un lucru GRAV. Înseamnă hoție, curvie și jurământ strâmb. Pocăința și PERSEVERENȚA în căutarea Feței Domnului poate aduce vindecarea inimii. Da, acest MUNTE poate fi îndepărtat de Duhul lui Dumnezeu! Da, inima noastră poate zice din nou: râvna pentru Casa Ta mă mistuie!"