Comentarii Tematice

1. Parabolele lui Isus din Evaghelia dupa Matei

Parabolele lui Isus din Evaghelia dupa Matei

20.08.2012 | Iulian Ghica

Isus este interesat ca ucenicii să ÎNȚELEAGĂ mesajul pidelor. El a folosit pildele pentru a le explica mai clar tainele Împărăției. Apostolii urmau să fie temelia Bisericii. Isus voia ca aceștia să fie niște cărturari iscusiți. Israel era plin de cărturari. Dar ei nici nu învățaseră ce trebuie despre Împărăție și nici nu erau iscusiți. Isus vrea ca ucenicii Săi să fie acei cărturari iscusiți. Ei trebuiau să ÎNVEȚE ce TREBUIE despre Împărăție. Împărăția are tainele și căile ei. Ele trebuie înțelese în integralitatea lor și în modul în care se armonizează între ele.

2. Mustrarea fratilor in Biserica lui Hristos

Mustrarea fratilor in Biserica lui Hristos

20.08.2012 | Iulian Ghica

Dar Domnul când ne mustră nu o face cu plăcere, ci cu inima strânsă, suferind împreună cu noi. Și de-abia așteaptă să ridice pedeapsa pentru a aduce din nou bucurie în inima noastră. El ține însă pedeapsa peste noi atât cât avem nevoie.

3. Fatarnicia si religiozitatea vs Dragostea de Dumnezeu

Fatarnicia si religiozitatea vs Dragostea de Dumnezeu

13.08.2012 | Iulian Ghica

Falsa religiozitate este cea mai mare capcană a celui credincios. Mereu există tendința firii pământești de a înlocui o relația vie cu Domnul cu haina religiozității. Relația vie cu Domnul este transformatoare. Ea subordonează și transformă omul dinlăuntru după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, care sfințește cele mai adânci motivații, atitudini și gânduri și care dau naștere unor fapte ale credinței care au în spate o dragoste profundă de Dumnezeu și de semeni.

4. Suferinta in viata de Credinta

Suferinta in viata de Credinta

06.08.2012 | Iulian Ghica

Când privește spre viitor Pavel nu vede doar învierea ci și răsplătirea. Și vede nu doar învierea lor, ci și învierea corintenilor, precum și slava lui Dumnezeu. Pavel nu rămâne centrat pe sine nici când e vorba de răsplătirea viitoare. El vede în primul în răsplătirea viitoare mântuirea corintenilor. Ei sunt cununa lui de slavă. Cum am comentat deja, Pavel calcă cu adevărat pe urmele lui Hristos.

Setează direcţie ascendentă