Rezultate căutare pentru '2 cronici 2'
-
25.11.2012 |
Eugen Dăscăleanu
Domnul anunță judecata folosind o imagine care ar fi trebuit să umple de groază pe cei
din vremea lui Ieremia. Pentru că nu s-au jelit în timpul cercetării lor și au continuat bucuria și
veselia în cetate, judecata va veni și va face să înceteze orice bucurie în cetate. Dar imaginea
insistă pe ce se va întâmpla cu trupurile lor moarte. În cultura antichității era o mare preocupare
legată de trupul celui decedat, de mormântul acestuia, de grija față de trup și de mormânt.
Această grijă era excesivă la toate popoarele din bazinul mediteranean, inclusiv la Iudei.
Detalii
-
25.11.2012 |
Daniel Boca
Domnul anunță judecata folosind o imagine care ar fi trebuit să umple de groază pe cei din vremea lui Ieremia. Pentru că nu s-au jelit în timpul cercetării lor și au continuat bucuria și veselia în cetate, judecata va veni și va face să înceteze orice bucurie în cetate. Dar imaginea insistă pe ce se va întâmpla cu trupurile lor moarte. În cultura antichității era o mare preocupare legată de trupul celui decedat, de mormântul acestuia, de grija față de trup și de mormânt. Această grijă era excesivă la toate popoarele din bazinul mediteranean, inclusiv la Iudei.
Detalii
-
04.11.2012 |
Marius Clim
Ieremia vede că undeva la miază-noapte se ridică un leu, se ridică un nimicitor al neamurilor care deja a pornit spre Iuda. El vede duşmanul apropiindu-se şi dă de ştire acest lucru în Iuda şi Ierusalim. Această năvălire străină de la miază-noapte (din Nord) este o temă majoră a acestei secţiuni. E vorba desigur de ascensiunea Babilonului şi a lui Nebucadneţar.
Detalii
-
04.11.2012 |
Vali Meiu
Ieremia vede că undeva la miază-noapte se ridică un leu, se ridică un nimicitor al neamurilor care deja a pornit spre Iuda. El vede duşmanul apropiindu-se şi dă de ştire acest lucru în Iuda şi Ierusalim. Această năvălire străină de la miază-noapte (din Nord) este o temă majoră a acestei secţiuni. E vorba desigur de ascensiunea Babilonului şi a lui Nebucadneţar.
Detalii
-
21.10.2012 |
Sebastian Ghica
Este ca şi cum un soţ în pragul divorţului din pricina adulterului soţiei sale îşi aduce aminte de perioada de logodnă, de iubirea sinceră a soţiei lui de la începutul căsniciei sale. În relaţia dintre Yawheh şi Israel e vorba de perioada în care Israel urma pe Domnul în pustie, cel mai probabil de perioada relatată în Exod 13-18, de drumul din Gosen până la muntele Sinai. Israel fusese răscumpărat din Egipt, dar nu intrase încă în legământ cu Domnul. Israel era logodit cu Domnul. El capătă statut oficial de soţie a lui Yahweh de-abia după încheierea legământului sinaitic
Detalii