Data 11 nov. 2013

"Cap.4 ne arată că strategia de apărare a Bisericii în fața învățăturilor demonice este stăruința în învățătura sănătoasă. Și în acest domeniu un rol cheie îl are episcopul, învățătorul. Deși Pavel este într-un mod unic apostol și învățător al neamurilor, el îl îndeamnă și pe Timotei (și odată cu el pe toți liderii creștini ce vor umra în istorie) să persevereze asupra actului învățării printre neamuri în Biserica locală unde l-a așezat Domnul. Cu acest îndemn încheie Pavel și a doua sa epistolă către Timotei. Acesta ar fi ultimul îndemn al lui Pavel către liderii ce vor urma după el. Pavel ne roagă fierbinte, și în mod solemn să nu obosim în proclamarea Cuvântului. Ne cere acest lucru înaintea lui Dumnezeu și înaintea lui Isus Hristos judecătorul tuturor. Dar ne cere acest lucru și pentru arătarea Sa. Acel până voi veni rostit de Pavel are valențe profetice și trimite la revenirea Domnului. Pâna va reveni Domnul liderii sunt îndemnați fierbinte să propovăduiască Logosul în orice vreme. Și să facă acest lucru pentru Împărția Domnului și pentru arătarea Domnului. Se pare că este o strânsă legătură între această proclamare a Logosului în Biserica locală și arătarea Împărăției Sale. Dar care să fie legătura?"