Data 15 feb. 2015

Cetatea cea mare din Apoc.17-18 este descrisă prin imagini profetice consacrate cu privire la trei cetăți: Ierusalim, Babilon ȘI TIR! Dacă în vremea lui Ezechiel cele trei cetăți activau separat și erau deci conduse de trei Căpetenii demonice care lucrau la distanță unele de altele, la final vom avea 3 în 1. Adică vom avea o mare capitală a lumii care va fi pe plan pământesc SIMULTAN și Ierusalim, și Babilon și Tir, fapt care va face posibil ca în văzduh cele trei Căpetenii demonice să lucreze ÎMPREUNĂ și să LUPTE împreună. Când am comentat în ultimul comentariu din Apoc.12 relația dintre Căpetenia Greciei și cea a Persiei, am emis ipoteza că în lumile cerești Căpeteniile pot lupta pe DEPLIN ÎMPREUNĂ doar dacă realitățile pământești care le reprezintă devin și ele un singur trup. Iată de ce Alexandru dorea să unească Vestul cu Estul, ca în văzduh Căpetenia Persiei să poată lupta ÎMPREUNĂ cu cea a Greciei. Dar acest lucru înseamnă că și în împărăția LUMINII lucrurile stau la fel. Iată de ce este așa de importantă UNITATEA Bisericii locale. Fiecare dintre noi avem măcar un înger care ne reprezintă în realitatea cerească. Și fiecare Biserică locală are un Înger care duce bătăliile în locurile cerești. Cu cât noi suntem mai mult UNA, cu atât îngerii care ne reprezintă în bătăliile din văzduh pot lucra mai bine împreună, și cu atât aceștia pot susține Îngerul Bisericii locale să ducă bătăliile cele mari cu Căpeteniile demonice cele mari. Iată de ce UNITATEA și creșterea în dragoste sunt poruncile cele mai mari din Evanghelii și epistole, dar și temele cele mai repetate în învățătura apostililor pentru Biserică. Iată de ce cel rău se luptă ca să frângă relațiile dintre noi, să pună între noi judecată, îndoială, neiertare, răceală, suspiciune. Iată de ce sunt așa de mari bătăliile în dreptul relațiilor dintre membrii unei familii, și din echipa prezbiterială, din cadru Bisericii locale. Dar atenție la limitele proiectului unității. În sensul acțiunilor directe, el se oprește în dreptul Bisericii locale. Fiecare Biserică locală are un Înger al ei care e susținut de unitatea și curăția Bisericii locale respective.