Data 2 oct. 2005

Biserica trebuie să ştie că roada aşteptată de Dumnezeu este dragostea. Dar dragostea vine doar de la Dumnezeu şi ea se poate revărsa prin noi doar dacă suntem curaţi, adică dacă ne-am desprins din braţele celui rău. Sursele foarte puternice ale revărsării răului în relaţii rămân aceleaşi: libertinajul sexual şi ocultismul. Dragostea nu poate apărea până când nu are loc o curăţire fundamentală în aceste domenii. De aceea, orice Biserică trebuie să vegheze asupra acestor două domenii: sexualitatea şi practicile idolatre. Ea trebuie să dea mereu învăţătură cu privire la aceste două lucruri. Este adevărat faptul că practicile oculte sunt mai puţin răspândite în Biserici. Însă idolatria poate lua diverse forme: cariera, banii, o maşină, familia, chiar lucrarea poate deveni un idol. Un astfel de idol împiedică revărsarea dragostei în relaţiile din comunitate.