Zaharia

1. Zaharia cap. 7-8

Zaharia cap. 7-8

15.01.2017 | Iulian Ghica

Ce învățăm nou? Că trauma poporului era încă activă, că lupta cu teama și îndoiala era încă reală. Și drept urmare, învățăm că nevoia de încurajare din timpul zidirii este una permanentă. Marile promisiuni ale Domnului aveau să se împlinească DUPĂ ce ei vor fi zidit Templul. În timpul zidirii nu aveau să vadă mari schimbări. Trăirea prin credință era la ordinea zilei. Din această pricină și nevoia de încurajare era una permanentă.

2. Zaharia cap. 5

Zaharia cap. 5

20.11.2016 | Iulian Ghica

"Oare asupra Bisericii noastre este vreun astfel de sul? Ce ar scrie pe el? Cum ar putea fi el descoperit? Cum ar putea fi el îndepărtat?"

3. Zaharia cap. 4

Zaharia cap. 4

13.11.2016 | Iulian Ghica

"Creșterea în rodire, creșterea în asemănarea cu Isus Hristos, creșterea în iubirea cristică, creșterea în maturitate, creșterea în discernământ, creșterea în slujire, înflăcărarea darurilor noastre puse în slujba Bisericii."

4. Zaharia cap. 3

Zaharia cap. 3

06.11.2016 | Iulian Ghica

Dacă mijlocirea Fiului lui Dumnezeu avea un asemenea impact în locurile cerești în vechime, oare ce impact are acum în Noul Legământ, când are slava de Mare Preot după rânduiala lui Melhisedec? Pavel, în Evrei 8 ne mărturisește că Punctul cel mai însemnat al acestor lucruri este că AVEM un Mare Preot care S-a așezat la dreapta scaunului de domnie din ceruri, ca slujitor al adevăratului Cort care a fost ridicat nu de un om ci de Domnul.

5. Zaharia cap. 2

Zaharia cap. 2

30.10.2016 | Iulian Ghica

...Toate promisiunile Noului Legământ sunt făcute evreilor. Dar respingerea lor față de Mesia deschide o paranteză ciudată în timp, cea a Bisericii. În Biserică erau mai întâi doar evrei, apoi se întorc și dintre Neamuri care primesc Duhul Sfânt spre uimirea creștinilor evrei. Se ridică întrebarea: ce statut au creştinii dintre neamuri? Au un statut inferior evreilor creștini sau același statut? Trebuie să țină și ei Legea leviticală sau nu? Erau întrebări grele la care revelația Vechiului Testament nu aducea răspunsuri clare. Pavel vine să ÎNTREGEASCĂ Cuvântul lui Dumnezeu și dă prin revelație divină răspuns la aceste două mari întrebări din sec.1 și anume: neamurile creştine au același statut și aceleași privilegii ca și evreii creștini, dar ei nu trebuie să păzească legea leviticală. Pentru Pavel acest lucru este o mare taină după cum este scris în Efeseni cap.3: Prin descoperire dumnezeiască am luat cunoștinţă de taina aceasta despre care vă scrisei în puține cuvinte. Citindu-le, vă puteți închipui priceperea pe care o am eu despre taina lui Hristos, care n-a fost făcută cunoscut fiilor oamenilor în celelalte veacuri cum a fost descoperită acum sfinților apostoli și prooroci ai lui Hristos, prin Duhul. Că adică Neamurile sunt împreună moștenitoare cu noi, alcătuiesc un singur trup cu noi și iau parte cu noi la aceeași făgăduință în Hristos Isus, prin Evanghelia aceea… Dacă această teorie este adevărată, ce mare privilegiu avem noi cei dintre neamuri mântuiți prin Hristos în perioada Bisericii. Suntem cu adevărat norocoșii istoriei!

Setează direcţie ascendentă