Data 13 nov. 2016

"Ce relevanță are acest capitol pentru noi acum și aici? Și noi, ca și ei suntem chemați să zidim Casa Domnului! Și primim și noi această veste bună: că în acest proces ori cât de mari ar fi munții care ne-ar sta împotrivă ei vor fi înlăturați de Duhul lui Dumnezeu care este de partea noastră! Ei zideau o casă fizică. Noi zidim una spirituală. Care sunt rezultatele pe care trebuie să le căutăm? Care este creșterea pe care ne-o promite Domnul? Domnul nu ne promite nouă rezultate vizibile extraordinare. Nu ne promite belșug material, nu ne promite schimbarea inimii popoarelor, nu ne promite revenirea Sa, nu ne promite nici schimbarea celor din Biserică. Putem trăi în ascultare și nimic din lista de mai sus să NU se întâmple. Atunci ce ne promite Dumnezeu? Creșterea în rodire, creșterea în asemănarea cu Isus Hristos, creșterea în iubirea cristică, creșterea în maturitate, creșterea în discernământ, creșterea în slujire, înflăcărarea darurilor noastre puse în slujba Bisericii."