Data 24 mar. 2013

Este vorba de o renaștere spirituală a popoarelor, de o naștere din nou, din Dumnezeu a popoarelor. Această minune se poate realiza prin Israel. Psalmistul anunță că se va realiza prin Israel. Aceasta înseamnă că renașterea spirituală de la sfârșit al lui Israel va declanșa renașterea spirituală a Neamurilor. Astfel, nu Biserica, ci Israelul va produce această măreață renaștere a Neamurilor. Biserica are doar rolul de a revigora măslinul cel vechi al lui Israel. Dar Biserica s-a mândrit și a dorit ca ea să renască Neamurile, să schimbe lumea. A râvnit la mai mult decît i s-a dat. Oare când va renunța Biserica dintre Neamuri la acest delir de a schimba lumea, de renaște popoarele? Oare când va accepta că a primit un rol secundar în povestea de iubire dintre Yahwe și Israel? Oare când va accepta că e măslinul sălbatic care a fost altoit în măslinul cel bun, nu pentru a-l substitui, ci doar pentru a-l revigora? Oare când va rămâne la slujba încredințată ei și va fi credincioasă slujbei ca să facă pe Israel gelos?