Data 21 oct. 2014

"...Nu suntem nici prooroci, nici apostoli, nici chemați să ducem Evanghelia până la marginile pământului, nici să trasăm direcții pentru alte Bisericii, nici responsabili pentru toate destinele oamenilor pe care-i întâlnim, nici chemați să schimbăm lumea sau societatea și nici măcar cetatea în care trăim, nici să declanșăm venirea Domnului, nici să resuscităm pe Israel, nici să trăim o viață perfectă pentru a fi mărturie, nici să vestim o Evanghelie perfectă pentru a mântui popoarele. Suntem chemați să trăim smeriți printre Neamuri, iubind Biserica locală, acceptând în fiecare zi procesul lent și dificil al transformării interioare, cu suișuri și coborâșuri, încurajând pe apropiații noștri, luminând prin această transformare permanentă printre oameni și vestind Cuvântul când ni se cere acest lucru. Dar suntem chemați să nu stagnăm, să nu obosim în acest proces, să nu lenevim, să nu ne oprim din creștere. Dar cine vede și laudă cei câțiva centimetri de creștere în asemănare cu Hristos după un an cu grele și dureroase încercări? Nici măcar noi nu înțelegem slava acestor transformări lăuntrice, cu atât mai puțin cei din jurul nostru care de multe ori nici nu le pot observa. Nu e niciun proiect măreț, nu este nicio trezire spirituală spectaculoasă, nimic care să aibă impact, nimic să schimbe cursul istoriei. Dar toate aceste mici schimbări aduc pentru Fiul din ceruri o imensă bucurie și mângâiere, o înviorare care-L ajută să mai facă un pas în așteptarea vindecării lui Israel. Și prin aceste mici schimbări, Domnul face ca Lumina să lumineze printre oameni și la vremea lor, noi oameni să intre în corabia mântuirii lui Hristos. Și prin aceste schimbări, Evanghelia e păstrată vie în istorie spre gloria lui Hristos și la final spre vindecarea lui Israel..."