Data 19 nov. 2005

Prima parte a capitolului 9 se centrează asupra importanţei vitale a relaţiei cu Biserica lui Hristos pentru fiecare creştin. Chiar dacă avem o relaţie personală şi neintermediată cu Domnul, nu ne putem lipsi de părtăşia cu familia lui Dumnezeu. Nu există creştin autentic în afara Trupului lui Hristos. Dacă nici Saul nu ar fi rezistat de unul singur, înseamnă că nimeni nu poate rezista în acest război spiritual cumplit pe cont propriu. Nu există nicio excepţie. Chiar creştinul închis singur în temniţă tânjeşte după părtăşia cu fraţii, se roagă pentru ei, îşi aduce aminte de vorbele lor, de exemplul lor. El este, în duh, alături de ei. Creştinul autentic tânjeşte după părtăşia frăţească, luptă alături de fraţii lui, slujeşte pe fraţi, veghează asupra lor şi primeşte vegherea lor. Biserica reprezintă unicul cadru de protecţie şi creştere spirituală. Este singura corabie pe care Dumnezeu ne-o pune la dispoziţie în mijlocul furtunilor acestei lumi. Protecţia pe care mi-o asigură Domnul şi ritmul creşterii mele spirituale depind de sănătatea relaţiei mele în Trupul lui Hristos. Sănătatea relaţiei mele cu Biserica poate fi radiografiată şi prin intermediul a două axe, a două dimensiuni: ceea ce dăruiesc şi ceea ce primesc. Trebuie atât să ştiu să slujesc, cât şi să ştiu să mă las slujit. Să iubesc şi să mă las iubit, iată ce-mi cere Domnul.