Data 29 apr. 2013

"...Scrierea mesajului lui Dumnezeu...in mod cert, suntem în fața unei noi strategii a iubirii divine de a cuceri inima lui Iuda. Dumnezeu nu obosește în a chema pe Israel la Sine. Dar nu o face redundant, plictisitor, trezind repulsie, sau pierzându-și forța. Iubirea lui Dumnezeu e creativă, ingenioasă, imprevizibilă, genială! În lumina aceasta, suntem și noi provocați să iubim în mod creativ pe semenii noștri și Biserica locală. Să acceptăm ca David aventura credinței pentru viața noastră, ca prin noi, Domnul să rostească o declarație de iubire NOUĂ, surprinzătoare către poporul Său. Când poporul Său a văzut declarația de iubire rostită prin traseul vieții lui David, a cedat și s-a întors la Domnul și la David. Da, și noi suntem chemați să fim creativi în mărturia noastră. Dar mai mult decât atât: să conlucrăm cu Expertul în creativitate. Nici Iosif și nici David nu puteau CONCEPE un plan atât de minunat pentru viața lor, plan prin care Domnul să rostească o declarație de iubire irezistibilă pentru poporul Său și pentru neamuri. Iubirea autentică nu poate fi decât creativă. Iubirea autentică nu poate decât să accepte aventura CREDINȚEI. Din dragoste pentru Biserica ta, acceptă aventura credinței din viața ta, ca prin tine Domnul să scrie o nouă declarație de iubire pentru poporul tău, pentru neamuri și nu în ultimul rând pentru Israel. Desigur, nici David și nici Iosif nu au știut de la început planul Domnului și genialitatea acestui plan. Inițial, ei au fost actori ORBI în frumoasa declarație de iubire a Domnului pentru poporul Său. Din dragoste, să acceptăm nebunia credinței pentru destinul nostru. Domnul iubirii nu poate concepe prin viața noastră decât o irezistibilă declarație de iubire către poporul Său. Nu știu să iubesc, nu știu să am o iubire creativă și cu impact, dar pot accepta prin credință planul Său ciudat pentru viața mea. El știe, și prin viața mea va scrie o NOUĂ declarație de iubire, unică, specială. Dumnezeul iubrii creative nu se poate repeta. Au trăit milioane de credincioși înaintea mea. La fel, înainte de cap.36 fuseseră luate nenumărate inițiative pentru cucerirea inimii poporului Său. Și totuși cap.36 a adus ceva nou. La fel va aduce și viața mea. La fel o va face și a ta. Să ne comparăm? Să ne dorim să fim la fel? Nebunie! Dumnezeul iubirii nu se poate repeta. Prin mine va scrie ceva, iar prin tine altceva. Dacă vrei să iubești, mai presus de toate acceptă-ți destinul. Prin el, Domnul Însuși va scrie o măreață declarație de iubire către poporul Său. Voi iubi azi acceptându-mi destinul ciudat hotătât pentru viața mea de Domnul iubirii..."