Predica Aplicatie - Ev. dupa Ioan cap 9

Fii primul care scrie un comentariu acestui material

Descarca Predica Aplicatie - Ev. dupa Ioan cap 9
Asculta online

Data 7 dec. 2008
Format Audio
Durata 35 min
Tip Predica Aplicatie

Cuvintele lui Isus ridică următoarea întrebare: cine va mai lumina după ce Tu vei pleca din lume? Și aici nu este vorba de Lumina care era în lume de la Adam, de mărturia adusă de Domnul prin creaţie, Lege şi conştiinţă, ci de o Lumină specială adusă de Domnul prin oameni speciali şi prin lucrări deosebite. Știm din alte pasaje ale Scripturii, că Biserica va împlini această funcţie de lumină a lumii. În Matei, Isus le spune ucenicilor: „Voi sunteţi Lumina lumii!”, iar în Fapte 13:47: „Căci aşa ne-a poruncit Domnul: te-am pus ca să fii Lumina Neamurilor ca să duci mântuirea până la marginile pământului”. Isus era Lumina Însăşi. Biserica este o oglindire a Luminii, sau cea prin care Lumina luminează şi după ce a plecat din lume. Biserica continuă slujba Luminii pe pământ. Într-un fel, tabloul cu orbul din cap.9 anticipează acest lucru. Autorul insistă foarte mult pe discuţia orbului cu fariseii, pe mărturia celui vindecat înaintea celor necredincioşi. Această discuţie sintetizează de fapt întreaga lucrare a Bisericii de pe pământ. Isus ştia de acel ceas al întunericului, care va veni şi lucra cu putere cât mai era ziuă pentru a-i pregăti pe ucenici, dar şi pe evrei pentru încercare care avea să vină peste ei când aveau să îl vadă pe Fiul răstignit şi aparent învins.