Data 12 sept. 2012

Umblă în neprihănire înaintea Domnului fără să cauţi să te faci cunoscut lumii și Bisericii. Succesul vizibil nu garantează că ești cunoscut acolo sus. În ziua răsplătirii finale vom avea mari suprize când vom cunoaște adevărații eroi ai istoriei, pe care istoria nu i-a cunoscut, nu i-a băgat în seamnă, nici nu i-a consemnat. Istoria lumii și istoria Bisericii au o cu totul altă poveste. Acum este ascunsă de ochii noștri. Ea este însă consemnată de Duhul Sfânt. Caută să rămâi în istoria nedescoperită și nu te zbate să rămâi în istoria vizibilă și efemeră a deșertăciunii. Când ziua Domnului va veni nu se va vorbi de Alexandru Macedon sau Napoleon. Dar se va vorbi de văduva săracă, de fetița slujitoare din casa lui Naaman, etc. Nu căuta roade VIBILE perseverării tale în neprihănire. Doar perseverează în neprihănire și credință. Domnul va lucra prin tine în văzduh, va binecuvânta pământul, va grăbi finalul istoriei și va cutremura pământul. Doar veghează asupra inimii și vieții tale pentru a crește în asemănare cu Domnul și a urma pas cu pas și cu mare grijă toate etapele pe care Domnul le-a predestinat călătoriei tale pământești. Și în ziua aceea, Domnul îţi va arăta cât de mult a binecuvântat pământul din pricina ta. Nu te bizui pe înțelepciunea și planurile tale pentru a fi o binecuvântare. Umblă în acultare înaintea Lui și El te va face o mare binecuvântare.