Data 23 oct. 2016

Cap.1 ne aduce din nou aminte iubirea Domnului nostru pentru Israel, pentru poporul evreu. Această iubire specială se oglindește atât de frumos în inima apostolului Pavel care aproape vrea să fie anatema, despărțit de Hristos pentru mântuirea poporului evreu (vezi Romani cap.9). Însă acum Israel este într-o stare de împietrire de aproape 2000 de ani. De ce a durat așa de mult perioada de împietrire? Atunci când Domnul Se mânie foarte tare, când poporul Său îi rănește inima pare a avea nevoie de o perioadă de timp ca mânia Sa să se mai potolească, ca rana să se vindece. Rana este pe măsura neascultării. La fel și perioada de timp de mânie. Or Israel, în secolul întâi, nu a respins pe marele Ieremia, ci pe Însuși Fiul lui Dumnezeu, Lumina veacurilor, Mesia cel așteptat. Cât de mare trebuie să fie rana din inima Domnului, cât de adâncă trebuie să fie rana, cât de MULT trebuie să treacă până când mânia Sa să se mai potolească. Ne aducem aminte de asemenea, că Biserica și lucrarea ei are un rol esențial pentru trecerea acestei perioade. Biserica păstrează pe pământ harul și îndurarea prin care va fi mântuit la final întreg Israelul (vezi Romani cap.11). Poate am obosit în slujire. Poate că absența rezultatelor vizibile, faptul că în ultima vreme nu s-au mai întors mulți oameni la Domnul, faptul că unii au dat înapoi și s-au străpuns singuri prin capcana bârfei și judecării fraților…poate că toate acestea ne-au făcut să obosim, să ne pierdem PASIUNEA arzândă pentru zidirea Bisericii lui Hristos. Cartea Zaharia ne dă resursa pentru a ne reaprinde pasiunea, pentru a ne ÎNFLĂCĂRA darurile de slujire. Resursa este trăirea prin CREDINȚĂ. Să credem că în ciuda faptului că nu vedem ceva schimbat pe pământ, Îngerul Bisericii noastre lucrează cu tărie în locurile cerești atunci când slujim cu toată inima în lucrurile mici. Și nu doar atât, dar răsplata noastră în ceruri crește pe zi ce trece!!!! Și ce mare este răsplătirea! A doua resursă este să ne desfătăm sufletul în promisiunile răsplătirii viitoare. Ce va primi ORICINE va birui? · Va mânca din pomul vieții care este în raiul lui Dumnezeu. · Nicidecum nu va fi vătămat de a doua moarte. · Va mânca din mana ascunsă și va primi o piatră albă:pe piatră este scris un nume pe care-l știe doar acela care-l primește · Va stăpâni peste Neamuri, le va cârmui cu un toiag de fier și le va zdrobi ca pe niște vase de lut. · Va fi îmbrăcat în haine albe, nu va avea șters numele din cartea vieții și Însuși Hristos Domnul îi va mărturisi Numele înaintea Tatălui și înaintea sfinților îngeri. · Va fi un stâlp în Templul lui Dumnezeu și nu va mai ieși afară din el. Va avea scris pe el Numele lui Dumnezeu și numele cetății lui Dumnezeu, noul Ierusalim care se pogoară din cer și Numele lui Hristos cel nou. · Va ședea împreună cu Hristos pe însuși scaunul de domnie al singurului Dumnezeu. Ce minunate promisiuni pentru oricine își duce credința la capăt !!! Fiecare va primi mai mult sau mai puțin din aceste promisiuni după credincioșia sa în slujirea Bisericii locale. (...) Domnul nu este sărac în promisiuni. El este bogat în răsplătiri. El de-abia așteaptă să dea fiecăruia promsiuni și răsplătiri speciale ca acea dată lui Zorobabel. Condiţia este simplă: să ardem până la sfârșit pentru Casa Domnului, să fim mistuiți în toate zilele noastre pentru Templul Domnului după cum este scris: Râvna pentru Casa Ta mă mistuie!