Rezultate căutare pentru 'x'
-
Predica Aplicatie - Ev. dupa Ioan cap 1:19-51
05.10.2008 | Sebastian GhicaDescopăr în mine dorinţa de a revela frumuseţea Tatălui pe pământ. Am fost creat după chipul Său cu acest scop precis: să oglindesc frumuseţea Lui pe pământ. Aceasta este dorinţa fundamentală care arde în sufletul fiecărui muritor, fie că o conştientizează sau nu.
Detalii -
Predica Exegeza - Ev. dupa Ioan cap 1:19-51
05.10.2008 | Marius ClimDescopăr în mine dorinţa de a revela frumuseţea Tatălui pe pământ. Am fost creat după chipul Său cu acest scop precis: să oglindesc frumuseţea Lui pe pământ. Aceasta este dorinţa fundamentală care arde în sufletul fiecărui muritor, fie că o conştientizează sau nu.
Detalii -
Predica Aplicatie - Ev. dupa Ioan cap 1:1-18
28.09.2008 | Costel GhicaDescopăr în mine dorinţa de a revela frumuseţea Tatălui pe pământ. Am fost creat după chipul Său cu acest scop precis: să oglindesc frumuseţea Lui pe pământ. Aceasta este dorinţa fundamentală care arde în sufletul fiecărui muritor, fie că o conştientizează sau nu.
Detalii -
Predica Exegeza - Ev. dupa Ioan cap 1:1-18
28.09.2008 | Ioan ChirilaDescopăr în mine dorinţa de a revela frumuseţea Tatălui pe pământ. Am fost creat după chipul Său cu acest scop precis: să oglindesc frumuseţea Lui pe pământ. Aceasta este dorinţa fundamentală care arde în sufletul fiecărui muritor, fie că o conştientizează sau nu.
Detalii -
Isaia 52-53
14.03.2010 | Iulian GhicaIn capitolul 51 ni se arata cum Domnul vrea să desprindă inima poporului din universul suferinţei şi din imaginea asupritorului, şi vrea să o îmbrace cu bucurie şi să îi fixeze pe Domnul. Pentru că a sosit vremea mântuirii, Domnul îi îndeamnă pe evrei să plece din Babilon şi să nu se atingă de nimic necurat din el. Mântuirea a sosit. Rămâne de văzut cum vor răspunde evreii. Pasajul 52:13-53:12 reprezintă cea mai clară profeţie din tot Vechiul Testament despre suferinţele lui Mesia şi despre semnificaţia morţii Sale. Ea reprezintă jertfa pascală pentru ieşirea din robia babiloniană. La fel cum evreii au ieşit din Egipt în baza jertfei Mielului Pascal, evreii din Babilon au ieşit (în anul 538 î.H.) şi vor ieşi din robie (la a doua venire a lui Hristos) în baza jertfei Robului Domnului. Jertfa Robului Domnului soluţionează problema păcatului şi astfel face posibilă topirea mâniei lui Dumnezeu şi reprimirea poporului în relaţie cu mare bucurie şi mare dragoste. Detalii

