2 Corinteni

1. 2 Corinteni Cap 7:2-16

2 Corinteni Cap 7:2-16

04.08.2011 | Iulian Ghica

Dumnezeu mângâie pe cei smeriți? De ce? Pentru că Domnul stă împotriva celor mândri dar dă har celor smeriți. Celor care se cred tari, care se încred în ei înșiși, Domnul nu le poate da ajutorul. Deci ajutorul îl primești în măsura în care ești smerit, în care îți recunoști slăbiciunea, neputința, nevoia, dependența totală de Dumnezeu în orice situație. Și am discutat în cap. 1 cum mângâierile sunt principalul ajutor primit de la Dumnezeu în mijlocul încercărilor. Și Domnul este generos în a da mângâiere. Și este generos cu Pavel care primise atâtea revelații și resurse speciale. Cu siguranță că este generos și cu fiecare din noi. Dar există mai multe condiții. (...)

2. 2 Corinteni- comentariu integral

2 Corinteni- comentariu integral

04.08.2011 | Iulian Ghica
    Pavel le scrie a doua epistolă celor din Corint. El era contestat în Corint de niște apostoli mincinoși, care se pare, erau iudaizatori (așa ne sugerează accentul pus de Pavel în cap.3, pe faptul că ei sunt slujitori ai unui Nou Legământ). Pavel răspunde diferitelor acuzații ale iudaizatorilor și se laudă în Hristos cu performanţele sale apostolice. El folosește adesea pronumele NOI. El are în vedere echipa sa misionară. Deci, când spunem NOI, el nu se referă la noi, credincioșii, ci la NOI, apostolii și misionarii care am pus temelia, adică Hristos. Pavel nu se apără în felul lumii. El se laudă în Hristos și o face nu de dragul numelui său, ci de dragul Corintenilor. Apostolii mincinoși îi chemau la o altă Evanghelie. Mesagerul Evangheliei era Pavel. Dacă mesagerul era compromis, mesajul era compromis și el. Iudaizatorii din Corint nu doar că îl denigrau pe Pavel, dar veneau și cu o altă Evanghelie (vezi 2 Corinteni 11:1-5). Miza nu era doar relația dintre Pavel și Biserica din Corint, ci însăși mântuirea Corintenilor.(...) Detalii
  3. 2 Corinteni Cap 2:12- Cap 3:18

2 Corinteni Cap 2:12- Cap 3:18

04.08.2011 | Iulian Ghica

Pavel începe descrierea măreței sale slujbe arătând nu spre sine, ci spre Domnul. El mulțumește lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu îi este dator lui, ci el îi este dator Domnului. Nu el îi face un favor Domnului, ci Domnul îi dă harul să fie în lucrarea Sa. Nu Dumnezeu are nevoie de el ci el are nevoie de Dumnezeu. Deci, deși slujba sa este atât de importantă în planul lui Dumnezeu, el trebuie să mulțumească Domnului și nu Domnul lui. Domnul Își poate împlini planul cu sau fără Pavel. Dar viața lui Pavel nu este tot una cu sau fără Domnul. (...)

4. 2 Corinteni Introducere

2 Corinteni Introducere

04.08.2011 | Iulian

5. 2 Corinteni Cap 8:1- 9:15

2 Corinteni Cap 8:1- 9:15

04.08.2011 | Iulian Ghica

Este esențială atitudinea și motivația. Macedonenii s-au dat pe ei înșiși mai întâi Domnului și apoi fraților. Sursa adevăratei dărnicii este conștiența că aparții Domnului cu tot ce ai, și că Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Deci tot ce ai nu îți aparține ție, ci Domnului. Și Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Orice dar îți dă Domnul, nu este pentru risipire în poftele tale, ci este de dragul Bisericii Sale. Și aici intră și darurile materiale. Dacă Domnul te binecuvintează mult din punct de vedere material, este pentru că Domnul vrea ca prin tine să împlinească din nevoile materiale din trupul lui Hristos. (...)

Setează direcţie ascendentă