Data 4 aug. 2011

Este esențială atitudinea și motivația. Macedonenii s-au dat pe ei înșiși mai întâi Domnului și apoi fraților. Sursa adevăratei dărnicii este conștiența că aparții Domnului cu tot ce ai, și că Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Deci tot ce ai nu îți aparține ție, ci Domnului. Și Domnul vrea să te dăruiești cu tot ce ai Bisericii Sale. Orice dar îți dă Domnul, nu este pentru risipire în poftele tale, ci este de dragul Bisericii Sale. Și aici intră și darurile materiale. Dacă Domnul te binecuvintează mult din punct de vedere material, este pentru că Domnul vrea ca prin tine să împlinească din nevoile materiale din trupul lui Hristos. Nu lua ca un lucru de apucat atunci când ești binecuvântat material. Dacă Domnul ți-a dat mai mult decât ai nevoie în prezent este pentru că în jurul tău sunt nevoi pe care Domnul vrea să le împlinească prin tine. Și acum, ferice de cel care știe cât are nevoie în prezent. Căci prin lentila lumii nevoile personale nu se sfârșesc niciodată, și trebuie să treacă o viață de om pentru a deține mai mult decât avem nevoie. Nu, ci trebuie să judecăm situația noastră prezentă punând limite confortului personal. Aici fiecare este lăsat să descopere singur cu ajutorul Duhului care este limita reală a nevoilor sale.