Predica Exegeza 2 Imparati cap. 22-23

Fii primul care scrie un comentariu acestui material

Predica Exegeza 2 Imparati cap. 22-23
Asculta online

Data 19 iun. 2011
Autor Vali Meiu
Format Audio
Durata 19 min
Tip Predica Exegeza

Atunci când se perverteşte funcția Casei Domnului și aceasta devine un reper fals, singura speranță de trezire și reformă este adusă de Logosul scris. Acest lucru este la fel de valabil în Noul Legământ. Scriptura ne revelază cum trebuie să arate Biserica Domnului. De aceea orice Biserică locală trebuie să aibă în centru Logosul și să fie într-o permanentă preocupare de a acorda slava Bisericii după modelul revelat în Scriptură. Slava Bisericii locale nu poate fi generată de părerile noastre, de bunul nostru simț, de votul congregației, de cultura contemporană, de tradiție sau de orice altceva. Slava Bisericii poate fi generată doar de Logos. Scriptura este cea care ne revelază ce este Biserica, care sunt bătăliile ei, cum funcționează ea, cum trebuie condusă și păstorită, care sunt roadele așteptate de la ea. De aceea indiferent de specificul Bisericii locale, studierea Cuvântului trebuie să ocupe un loc central. Studierea Cuvântului nu este singurul lucru pe care trebuie să îl facă Biserica, dar ea ocupă un loc central, căci prin Cuvânt suntem călăuziți să ne rugăm, să slujim, să vestim Cuvântul, să iubim, să ne sfințim, să ne păzim de erezii și bătălii false. Atunci când Biserica își pierde funcția și intră în criză spirituală, singura posibilitate de trezire și reformă este prin reîntoarcerea la Cuvânt. Logosul a fost cel care l-a eliberat pe Iosia de robia contextului religios moștenit de Manase. Când Biserica nu mai întrupează Logosul, logosul scris este cel care poate aduce lumina în viața unui căutător de Dumnezeu.